+421 905 496 483 info@zivotna-koucka.sk

„Ahoj Lucka, už prišli tie sadeničky?“ volala som v to májové ráno kamarátke, čakajúc na sadenice zaručene najlepších snackových mini uhoriek pod slovenským slnkom. Aspoň tak to sľuboval leták nemenovanej firmy. Vždy na jar sa obe tešíme na to voňavé, rozkvitnuté obdobie plné pukov a zelene a na to, ako si vysúkame rukávy a zaplníme všetky naše črepníky novým životom. „Áno, dnes tu bol kuriér, príď“ znela odpoveď.

Tak, sadenice sme mali, ale čo z toho, keď vonku bolo už niekoľko dní to počasie, že ani psa by ste tam nevyhnali. Čakali sme teda na vhodné obdobie. Studený máj, v stodole raj, utešovali sme sa slovenským príslovím. Keď už boli sadeničky hrášku, papriky, cuketky, jahôd, či chilli všetkých farieb posadené, mali sme každý deň dôvod na radosť. Niekde nový kvet, inde nové lístky. Posielali sme si však aj fotky so zvädnutými listami uhoriek, ktoré proste nezvládli tohoročné májové mokro a zimu. „Prepáč, musím letieť kúpiť nové sadenice mini uhoriek a nejaké to vrece hliny, uspíš dnes deti ?“ počuli naši manželia asi synchrónne v ten večer pár minút pred koncom otváracích hodín záhradkárstva.  S Luckou sme susedky, takže o pár minút sme spolu sedeli v aute, smejúc sa na tom, že za to, čo sme investovali do tých sadeníc, hliny, bambusových stojanov a pod., sme si mohli radšej ísť každý víkend kúpiť zeleninu na „Miletičku“. Ale vedeli sme, že radosť z mini úrody sa nedá kúpiť, ani úsmev detí, ktoré si odtrhnú “svoju” dozretú paradajku či jahôdku. A som si istá, že spoločné pestovanie rastliniek s deťmi, má veľa pozitív pre ich vývoj (ale o tom v inom článku). A hlavne, v celom tom procese SME SA stále MALI NA ČO TEŠIŤ.

Všetci potrebujeme mať niečo, na čo sa môžeme tešiť, mať vízie a sny. Táto potreba je totiž základom našej motivácie. Každého človeka motivuje niečo iné, ale skoro všetci hľadáme akýsi zmysel toho, čo robíme. Niečo čo nás presahuje, ako napríklad pocit, ktorý sa za peniaze kúpiť nedá. Tak ako to bolo s tým pestovaním, o ktorom píšem vyššie. Samozrejme sa môžem tešiť aj na to, že si kúpim jahody na trhovisku, ale viac ma poteší ten pocit z mnou vypestovanej úrody. Mať víziu alebo sen nám prináša nádej. A to je pocit, ktorý nám dovolí chcieť a môcť. Keď niečo chceme a môžeme, väčšinou si vieme naplánovať kroky ako to dosiahnuť.

Práve počas prvého “lockdownu” v pandémii malo veľa ľudí problém, že prepadli zúfalstvu. Okrem strachu o zdravie a toho, že všetko bolo nové a vzniklo viac povinností, sme navyše mali nejasnú budúcnosť. Nebolo toho veľa, na čo sme sa mohli tešiť. Zrazu z nášho programu zmizlo stretnutie s priateľmi, ranná káva s kolegyňou, rodinné oslavy, kino, divadlo, večierok, karneval, dovolenka … doplňte si čo vás napadne. Verím, že takéto obdobie je už navždy za nami, ale život sa stále mení a nevieme čo môže prísť zajtra. Tak sa teda skúsme spolu pozrieť na to, čo nám môže pomôcť MAŤ SA NA ČO TEŠIŤ  🙂

1. Nič neberte ako samozrejmosť. 

Tečúca voda, posteľ, práca do ktorej ráno idete, jedlo v chladničke, zdravé telo, telefonát s rodičmi či partnerom a pod. Samozrejmosť však ? Je tomu ale naozaj tak ? Čo ak vám zajtra niečo z toho nebude dopriate ? Zrazu zistíte, akú cenu pre vás tie samozrejmosti mali a ako vám chýbajú. Preto odporúčam, každý deň venovať aspoň pár minút vášho času vďačnosti za to, čo už máte, nie len rozmýšľaniu o tom, čo vám chýba. Skúste si to povedať pre seba alebo ešte lepšie napísať na papier a precítiť úprimnú vďačnosť. Takú akú by ste pocítili vo chvíli, ak by vám hrozilo že o tú samozrejmosť prídete. Kúpte si krásny zošit alebo diár a založte si takýto „ďakovníček“. Výhodou písaného slova je, že sa k nemu viete vrátiť aj neskôr a precítiť tak opakovane vďačnosť za to čo máte alebo ste dosiahli. Chce to iba vytrvalosť. Verte, že ak úprimnú vďačnosť budete praktizovať často, najlepšie každý deň, váš život sa zmení k lepšiemu. Potom, aj keď vás zaskočí naozaj „zlý deň“, dokážete aicky nájsť aj veľa krásnych vecí, za ktoré môžete byť napriek tomu vďační.

2. Tešte sa z maličkostí.

Budem šťastný keď … dokončím školu, získam prácu, nájdem lásku svojho života. Každý z nás si počas života už niečo podobné raz pomyslel. Otázkou je, či po dosiahnutí cieľa, ktorý ste si stanovili prišlo naozaj to trvalé šťastie. Je šťastie tá veľká vec, ktorá sa nám stane a už neodíde? Čo ak cesta k vášmu cieľu bude trvať dlho, možno roky ? Čo ak sa to šťastie skrýva v maličkostiach, ktoré sú len tak pohodené ako kamienky popri našej ceste za cieľom, len my ich nevidíme. Stretnutie s kamarátmi, nápomocný kolega, skvelý koláč čo nám upiekla suseda, teplá deka ktorá v zime zahreje, čaj, ktorý nám niekto uvarí, správa v mobile s textom „Lúbim ťa“ alebo „Držím ti palce“, objatie, keď vám je smutno, úsmev od predavačky. Vysypte si cestu za svojimi cieľmi a snami týmito maličkými kamienkami. A nezabudnite ich „sypať“ aj na ceste druhých ľudí, potešia ich rovnako ako vás.

3. Vytvorte a udržujte rituály.

Rituál či tradícia rozbíja každodennú rutinu a má v sebe kúsok kúzla. Je to činnosť, ktorá má opakujúci charakter, isté pravidlá a hlavne má pre vás určitý význam. Väčšina rituálov sa spája s nejakým obdobím roka alebo sviatkom. Je to čas, kedy ľudia zažívajú príjemné chvíle vďaka očakávaniu, zážitku, kedy spolu robia veci, ktoré ich tešia. Vďaka rituálom môžete budovať či obnovovať vzťahy, precítiť pocit spolupatričnosti alebo bezpečia, že niekam patríte. Rituál však plní účel iba vtedy, ak dáva všetkým zúčastneným zmysel. Nebojte sa preto vymyslieť vaše vlastné rituály a vytvoriť si dôvod na radosť. Môžu to byť rituály rodinné alebo výlučne vaše osobné napr. rituál odpustenia, skrášlenia tela či jednoducho rituál pitia kávy zo šálky, ktorá sa vám páči.

4. Prerámcujte problém. 

Problémom sa asi nedá úplne vyhnúť. Dá sa však zmeniť váš postoj k nim. Ak sa to aspoň trochu dá, skúste sa začať na každý problém pozerať ako na výzvu. Čo vám daný problém má ukázať ? Čo vďaka nemu zmeníte? Kam vás to posunie ? Získate tým niečo ? Má problém aj vedľajšie pozitíva ? Aj ponaučenie sa počíta. Pohár môže byť poloprázdny, ale aj poloplný. Na problém sa vždy pozeráte nejakým „filtrom“, ktorý je súhrn vašich presvedčení, hodnôt, skúseností z minulosti a stavu v ktorom sa práve nachádzate. Je to istý rámec, ktorý dáva váhu problému. Skúste ho prerámcovať. Ako by ste sa na daný problém pozerali o mesiac, o rok, o desať rokov ? Ako by sa na neho pozerali iní ľudia ? V súvislosti s uvedeným mi napadá známy výrok :“ Keď vám život dá citróny, urobte si citronádu.“ 🙂

5. Plánujte a vždy majte záložný plán.

Mať plány je skvelé. Umožňuje vám to snívať a tešiť sa na niečo. Často zažijete už v samotnom procese plánovania viac radosti a vzrušenia ako po dosiahnutí cieľa. Občas sa však stane, že vám plány niečo zmarí. Sú jednoducho veci, ktoré ovplyvniť neviete. Je preto zmysluplné mať záložný plán. No nie hocijaký! Taký, ktorý vás naozaj poteší, ak zlyhá predošlý plán. Tak či onak, jednoducho sa budete mať stále na čo tešiť.

6. Skúšajte nové veci, vzdelávajte sa.

V tomto bode sa skrýva toľko pozitív.  Skúšaním nových vecí eliminujete každodennú rutinu, vystúpite zo svojej komfortnej zóny, možno prekonáte strach, posilníte sebadôveru alebo objavíte talent, ktorý vo vás dlho driemal. Ak to neskúsite, nedozviete sa. Zvládnutím nových vecí, pocítite úspech a radosť. Možno túžite skúsiť niečo bláznivé, čo by ste v mohli v pokročilom veku ľutovať, ak by ste to neurobili teraz. Vzdelávaním si rozšírite vedomosti, získate príležitosti, nadhľad či kariérny postup. A spoznáte nových ľudí. Či naživo alebo online v tejto dobe, to je jedno. Za všetky nové stimuly vám poďakuje aj váš mozog.

7. Robte dobré skutky.             

Štúdia, ktorú vykonali vedci z Oxfordskej univerzity dokázala, že stačí vykonať malý dobrý skutok sedem dní po sebe k tomu, aby ste boli nielen o niečo lepším, ale aj šťastnejším človekom. Stačí ak to budú maličkosti ako napr. že niekoho potešíte kvetmi – len tak pre radosť, postrážite kamarátke dieťa, aby mala chvíľu pre seba, pozbierate odpadky v okolí, darujete oblečenie či potraviny ľudom v núdzi alebo sa iba pekne usmejete na okoloidúceho. Nápadov na dobré skutky je na internete neúrekom. Tak prečo to neskúsiť ?

8. Pestujte rastliny, starajte sa o zvieratá.

Každý majiteľ domáceho miláčika vám iste potvrdí, že spolužitie so zvieratkom má veľa benefitov. Je dokázané, že zlepšujú náladu, redukujú stres a pomáhajú pri osamelosti. Starostlivosť o väčšinu zvieratiek vyžaduje aj aktívny pohyb, čo zlepšuje fyzické zdravie. Hladkanie a mojkanie sa s nimi  pomáha vyplavovať serotonín aj dopamín, hormóny šťastia. Deti si starostlivosťou o domáce zvieratko trénujú trpezlivosť, empatiu aj zodpovednosť. Podobne je to aj s pestovaním rastliniek, ktoré sa vám za vašu starostlivosť odvďačia krásnymi kvetmi alebo chutnými plodmi. To je veľa dôvodov na radosť, čo poviete ?

9. Viac sa pýtajte.

Nemyslím tým to klasické „Ako sa máš ?“, po ktorom nasleduje v lepšom prípade „Ďakujem, dobre“ alebo v tom horšom milisekunda ticha, po ktorej ani nečakáte na odpoveď a vyrozprávate vaše novinky. Myslím tým úprimné a hlavne otvorené otázky. Také, na ktoré sa nedá odpovedať jednoslovne alebo áno či nie. Otvorené otázky začínajú napr. Ako ? Kedy? Kto ? Čo? Prečo ? Spôsob, akým sa pýtame rozhoduje o tom, akú odpoveď dostaneme. S otvorenými otázkami sa dozviete viac informácií, váš partner pocíti skutočný záujem a tento empatický prístup vám pomôže budovať lepšie vzťahy, vďaka ktorým sa určite máte na čo tešiť.

10. Starajte sa o seba. 

Telo, myseľ a duch tvoria jednotu. Dobrý spánok, zdravá strava, šport, masáž  či akákoľvek starostlivosť o fyzické telo vás odmení zdravým a krásnym telom. Vo svojom tele ste celý život, bez neho by ste sa nedokázali v tomto hmotnom svete prejaviť, preto si myslím, že si zaslúži patričnú pozornosť. Čím by však bolo zdravé, krásne telo, bez šťastnej mysle? Myseľ ako rozbúrené more, myseľ ustavične v minulosti či budúcnosti alebo myseľ produkujúca zväčša obavy  a negatívne myšlienky asi nie je tá, ktorá vás urobí šťastnými. Dobrá správa však je, že svoju myseľ dokážete „trénovať“. Veľkými pomocníkmi vám môžu byť meditácie alebo mindfulness – čiže metóda, vďaka ktorej sa naučíte zamerať svoju pozornosť na prítomný okamih, aplikovať všímavosť do vášho života a redukovať tak každodenný stres. A čo vaša duša ? Aj tá potrebuje výživu. Potravou pre vašu dušu môže byť umenie, tanec, spev, hudba, intimita, dobré medziľudské vzťahy. Čokoľvek, čo vo vašom mozgu aktivuje centrá, ktoré produkujú hormóny šťastia. Zamysleli ste sa niekedy, čo robí tú VAŠU dušu šťastnou ? V odpovedi získate kľúč, ktorý vám pomôže MAŤ SA NA ČO TEŠIŤ 🙂